کاندوم یا condom یکی از روش های طبیعی و بی ضرر برای پیشگیری از بارداری است. کاند‌وم همچنین شما و شریک جنسی تان را در برابر عفونت های مقاربتی (STI) محافظت می کند.

کاندوم چیست؟

کاندوم پوشش ظریف و نازکی است که قبل از رابطه جنسی روی آلت تناسلی می پیچند. در واقع انواع کاندوم های مردانه و زنانه مانعی برای جلوگیری از انتقال اسپرم و عفونت بین شرکای جنسی هستند. آنها معمولاً از پوست حیوانات (این نوع از گسترش عفونت محافظت نمی کند)، لاستیک لاتکس و پلی اورتان ساخته می شوند. همچنین از کاند‌وم ها برای رابطۀ جنسی واژینال، مقعدی و دهانی نیز استفاده می شود.

درمان زودانزالی با کاندوم

آشنایی با انواع کاندوم ها از لحاظ جنس و ساختار

لاتکس، پلاستیک یا پوست بره: بیشتر آقایان و خانم ها از condom هایی استفاده می کنند که از جنس لاتکس می باشند. در صورتی که به لاتکس حساسیت نشان دهید و به آن آلرژی داشته باشید، می توانید از محصولاتی استفاده نمایید که از پلاستیک ساخته می شوند. برای مثال می توان به کاند‌‌وم های پلی اورتان یا پلی ایزوپرن اشاره کرد. این محصولات از بارداری و همچنین از انتقال بیماری های مقاربتی می توانند پیشگیری نمایند. با این حال به این نکته توجه داشته باشید که کاندوم های طبیعی و ساخته شده از پوست بره به دلیل داشتن منافذ ریز مانند پوست انسان نمی توانند از انتقال بیماری های مقاربتی پیشگیری نمایند.
• condom های روان کننده: این کاندوم ها دارای پوشش بسیار نازکی از مواد روان کننده هستند. این مایع روان کننده مانع از درد و تحریک در زمان برقراری رابطه جنسی می شود. از طرف دیگر فشار زیادی به کاند‌‌وم وارد نمی شود و در نتیجه احتمال پارگی آن نیز پایین می آید. در صورتی که کاندوم خریداری شده بدون مایع روان کننده باشد می توانید از لیزکننده های پایه آب استفاده نمایید. به این نکته مهم توجه کنید که لیز کننده هایی که مبتنی بر روغن باشند مانند ژل های نفتی باعث می شوند که در حین رابطه به کاند‌وم آسیب برسد.

مطلب مرتبط : درباره درمان زودانزالی قبل از ازدواج بیشتر بدانید

• کاند‌وم هایی با پوشش اسپرم کش: این محصولات دارای یک ماده شیمیایی هستند که نام آن nonoxynol-9 است. این ماده می تواند اسپرم ها را بکشد. این محصولات به دلیل خاصیت اسپرم کشی که دارند مانع از بارداری های ناخواسته می شوند. البته به این نکته تمهم وجه نمایید که در کنار این محصول از شیوه های دیگر نیز استفاده کنید تا خطر بارداری به حداقل برسد. از طرف دیگر ماده شیمیایی Nonoxynol-9 موجب تحریک اندام تناسلی می شود و در نتیجه احتمال ابتلا به HIV را بیشتر می کند.
• کاند‌وم های بافت دار: ای محصولات دارای خار و آج می باشند که بیشتر برای افزایش لذت جنسی طراحی و تولید می شوند.
کاند‌وم های تاخیری، ویبره دار، طعم دار، ضد حساسیت و غیره نیز از انواع کاندوم هایی به شمار می روند که هر کدام از آنها طرفداران خاص خود را دارند.

               مطلب مرتبط :انواع قرص زود انزالی با قوی ترین خواص تاخیری

چرا از کاندوم استفاده کنیم؟

پوشش کاندوم زنانه و مردانه به محافظت در برابر بارداری و عفونت های مقاربتی (STIs) از جمله HIV که می تواند منجر به ایدز شود کمک می کند. در یک رابطه جنسی سالم هر دو شریک جنسی مسئول رابطه جنسی ایمن و پیشگیری از بارداری هستند. اکثر روش های دیگر برای پیشگیری از بارداری از شما در برابر بیماری های مقاربتی از جمله HIV محافظت نمی کنند. برای محافظت از خود بهترین راه استفاده درست از condom می باشد.

مزایای مهم استفاده از کاندوم

در این بخش درباره مزایای استفاده درست از کاندوم اطلاعاتی را ارائه خواهیم داد.
• تهیه کاند‌وم آسان است.
• استفاده از آن بسیار راحت می باشد.
• عوارض جانبی ندارد (مگر اینکه به لاستیک حساسیت داشته باشید).
• به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک می کند.

کاندوم چقدر ایمن است؟

در صورت استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی، condom محافظت بسیار خوبی را در برابر بارداری و عفونت ایجاد می کند. با استفاده درست از کاندوم های خارجی و داخلی (یعنی همان کاندوم های مردانه و زنانه) میزان بارداری در هر سال 2 نفر از ۱۰۰ خواهد بود. با این حال با عدم استفاده درست از کاندوم باز هم به طور معمول از هر 100 نفر 15 نفر در هر سال باردار می شوند که همچنان آمار خوبی است.
• ویروس هایی مانند HIV نمی توانند از یک کاند‌‌وم لاستیکی سالم عبور کنند.
• مطالعات بی خطر بودن کاند‌و‌م را ثابت می کنند.
دو مطالعه بی خطر بودن کاندوم را به اثبات رسانده اند. این مطالعات شامل زوج هایی بودند که یکی از آنها HIV مثبت داشت و شریک دیگر آلوده نبود. اولین مطالعه نشان می داد که اگر از کاند‌وم به درستی استفاده شود، هیچ یک از شرکای غیر آلوده به HIV مبتلا نمی شوند. در مواردی که از کاند‌‌‌وم به درستی استفاده نمی شد، از هر 100 شریک 10 نفر مبتلا می شدند. مطالعه دوم نشان می داد که با استفاده صحیح از کاندوم از هر 100 زن 2 نفر آلوده شدند. در صورت عدم استفاده از کاند‌‌وم نیز 15 زن از هر 100 زن مبتلا می شدند.

مطلب مرتبط :مطالعات علمی در مورد درمان زود انزالی با وازلین

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی

پژوهش ها حاکی از آنند که کاندوم خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک را تا حد زیادی کاهش می دهد. condom همچنین خطر ابتلا به سیفلیس، تبخال و عفونت ویروس زگیل را نیز می تواند کاهش دهد. با این حال گاهی اوقات پوستی که با کاند‌وم پوشانده نشده است ممکن است عفونی شود.

چرا کاندوم لیز می خورد یا پاره می شود؟

در این بخش به عوامل تاثیر گذار بر لیز بودن و پاره شدن کاندوم اشاره خواهیم کرد. برخی از این علل عبارتند از:
• عدم استفاده درست از کاندوم.
• در هنگام باز کردن بسته ممکن است محصول به دلیل تماس با ناخن، جواهرات یا دندان دچار پارگی شود.
• عدم روان کاری کافی در طول برقراری رابطه جنسی.
• استفاده نادرست از روان کننده و همچنین انتخاب روان کننده های غیر بهداشتی و مضر.
• برقراری رابطه جنسی طولانی و یا بسیار شدید.
• نرم شدن آلت تناسلی قبل از اتمام رابطه جنسی.
• لغزیدن کاند‌وم در حین خروج.
• قرار دادن کاند‌‌وم ها در مکان های گرم از جمله در داخل جیب و یا کیف پول موجب می شود تا لاستیک خاصیت و قدرت خود را از دست بدهد.
• سپری شدن تاریخ انقضاء نیز یکی از مهم ترین مواردی است که موجب می شود تا قدرت لاستیک کاهش پیدا کند.
در صورتی که در استفاده درست از کاندوم با مشکل مواجه شدید، بهتر است با متخصص بهداشت صحبت کنید.

مطلب مرتبط :قوی ترین انواع درمان زود انزالی در طب سنتی با موثرترین گیاهان دارویی

چرا روان کننده مهم است؟

روان کاری رطوبتی است که باعث می شود تا آلت تناسلی در حین رابطه جنسی به راحتی به داخل و خارج سر بخورد. اگر میزان روان کنندگی كاند‌وم كافي نباشد، احتمال پاره شدن آن بسيار بيشتر خواهد بود. همیشه باید از روان کننده بیشتر استفاده کرد به خصوص برای رابطه جنسی مقعدی.

چه روان کننده هایی باید با کاندوم استفاده شود؟

در استفاده درست از کاندوم بهتر است از لیز کننده هایی استفاده کنید که بر پایه آب می باشند. از روان کننده هایی مانند وازلین، لوسیون دست، روغن های مختص ماساژ و همچنین روغن بچه اجتناب کنید. این روان کننده ها همگی بر پایه روغن می باشند. روان کننده های مبتنی بر روغن به لاستیک آسیب می رسانند.
استفاده از بزاق برای روان کردن کاند‌وم کار صحیحی نیست؛ زیرا قدرت لیز کنندگی آن کافی نمی باشد. از طرف دیگر از نظر بهداشتی نیز توصیه نمی شود.

اگر کاندوم پاره شود چه می شود؟

در صورتی که نگرانی اصلی شما بارداری است، می توانید برای پیشگیری از بارداری ظرف 72 ساعت به کلینیک، پزشک یا داروخانه مراجعه نمایید تا اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین اگر از ابتلا به بیماری های مقاربتی واهمه دارید، بهتر است با متخصص بهداشت مشورت کنید.
در صورتی که در حین برقراری رابطه جنسی کاند‌وم پاره شد، رابطه را متوقف نمایید و کاندوم پاره را با یک کاندوم تازه و سالم جایگزین نمایید.درمان زودانزالی با درمانکده سینا

چگونه در مورد استفاده از کاندوم با شریک جنسی خود صحبت کنم؟

افراد مختلف برای عدم استفاده از کاندوم ممکن است دلایل زیادی داشته باشند. قبل از رابطه جنسی دربارۀ داشتن رابطه ایمن و استفاده از condom با شریک جنسی خود حرف بزنید. به او بگویید که با استفاده صحیح از کاندوم هر دو می توانیم از خطر ابتلا به انواع عفونت ها و همچنین بارداری ناخواسته در امان بمانیم.

مطلب مرتبط :اطلاعاتی درباره تاثیر خود ارضایی بر زودانزالی

اگر من یا همسرم تمایلی به استفاده از کاندوم نداشته باشیم چه کار کنیم؟

در صورتی شما یا همسر تان تمایلی به استفاده از کاندوم نداشته باشید، می توانید برای داشتن روابط جنسی ایمن به در آغوش کشیدن، بوسه و روابطه غیر دخول بسنده کنید. با این حال می دانید که نداشتن دخول در چنین شرایطی برای هر دو طرف دشوار است. از این رو سعی کنید با امتحان کردن انواع کاند‌وم ها با طعم ها، ضخامت ها، رنگ ها و بافت های مختلف خود را به استفاده از این محصول عادت بدهید.

قبل از استفاده از کاندوم چه چیزهایی باید بدانم؟

پیش از استفاده از کاندوم برای نخستین بار باید نحوه استفاده از کاندوم را به دقت تمرین کنید و یاد بگیرید. حتما پیش از استفاده از این محصول به تاریخ انقضا آن بر روی بسته بندی توجه نمایید. در صورت حساسیت به لاستیک می توانید از condom های ضد حساسیت و یا مخصوص استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با متخصصین بهداشت مشورت نمایید.

نحوه استفاده درست از کاندوم چگونه است؟

بسته کاند‌وم را به دقت بررسی نمایید و از تاریخ انقضاء آن مطمئن شوید؛ زیرا در صورت سپری شدن تاریخ انقضاء دچار حساسیت خواهید شد.
• بسته محصول را با دقت باز کنید. ناخن ها، انگشتر های برجسته و دارای نقاط تیز، دندان ها و هر وسیلۀ تیز دیگر موجب آسیب رساندن به کاندوم می شوند.
• پیش از استفاده درست از کاندوم مطمئن شوید که آلت تناسلی تان با واژن، دهان یا مقعد همسرتان تماس نداشته است.
• پس از باز کردن بسته نوک کاندوم را فشار بدهید تا هوای داخل آن خارج شود.
• کاند‌وم را روی آلت تناسلی سفت قرار دهید. سپس آن را تا انتهای آلت تناسلی بغلتانید. در صورتی که محصول بر روی آلت تناسلی غلت نخورد به این معنی است که شما کاند‌وم را در مسیر اشتباهی قرار داده اید.
• برای روان کردن محصول می توانید از روغن پایه آب استفاده کنید.
• کاند‌وم را بعد از برقراری رابطه جنسی و هنگام بیرون کشیدن روی قاعده آلت تناسلی نگه دارید تا منی از داخل آن بیرون نریزد.
• کاندوم استفاده شده را در دستمال کاغذی یا دستمال توالت بپیچید و در سطل زباله قرار دهید.
• هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم و روان کننده جدید استفاده کنید.

مطلب مرتبط :آیا درمان زود انزالی با خمیر دندان خطری دارد؟

جمع بندی

کاندوم یکی از مطمئن ترین راه ها برای محافظت شما از بیماری های مقاربتی مانند ویروس اچ آی وی و همچنین تبخال جنسی است. این محصول می تواند از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری نماید. در نتیجه با استفاده درست از کاندوم خطر بارداری کاهش پیدا می کند. در کل کاندوم تضمین می کند که هر دو شریک جنسی در برابر بارداری و همچنین در برابر بیماری های مقاربتی مصون هستند.

سوالات متداول

1. آیا کاندوم با یک سایز واحد برای همه مناسب است؟ نخیر. در هر کسی اندازه استاندارد به سایزی اطلاق می شود که بتواند بیشتر آلت تناسلی را در خود جای دهد. هر کسی با توجه به سایز آلت تناسلی خود باید سایز استانداردی را تهیه نماید.
2. آیا استفاده از دو کاندوم بهتر از یک کاندوم برای جلوگیری از بارداری است؟ استفاده همزمان از دو کاند‌وم به طور همزمان ایده خوبی نیست؛ زیرا اصطکاک ممکن است منجر به پاره شدن یک یا هر دو کاند‌وم شود. اگر می‌خواهید هنگام رابطه جنسی احتیاط ‌های بیشتری را در مورد بارداری انجام دهید و نگران احتمال پاره شدن کاند‌‌وم هستید، بهتر است از روش های دیگری برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از قرص های ضد بارداری، چسب، حلقه واژینال یا IUS.
3. آیا خطا های استفاده از کاندوم رایج است؟ بله. معمولا در استفاده از کاند‌وم خطا های رایج متعددی وجود دارد. بیشتر خطا ها در واقع خطا های کاربر هستند. برخی از اشتباهاتی که زوج ها مرتکب می شوند عبارتند از: کاند‌‌وم را وارونه می گذارند و سپس آن را برمی گردانند، کاند‌‌وم را خیلی زود یا خیلی دیر در می آورند، بسته را با یک جسم تیز باز می کنند و از روان کننده های روغنی استفاده می نمایند. البته رایج ترین اشتباه عدم استفاده از کاندوم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *